Ponadto ogrody deszczowe, niczym filtr, przepuszczają wodę przez warstwę roślin, glebę i żwir, co pozwala na oczyszczenie wody z substancji zanieczyszczających, takich jak oleje, metale ciężkie itp. Studenci architektury krajobrazu wskazują, że wszystkie te działania będą korzystanie wpływać na łąki kwietne, które zapewnić mają na kampusie bioróżnorodne siedliska, przyciągające zapylające kwiaty owady. Z inicjatywy SKN Krajobrazy „Landscapes” powstały na kampusie PK już dwie łąki kwietnie. – Bardzo się cieszę, że poprzednia kadencja uzyskała absolutorium bez ani jednego głosu sprzeciwu, a jednocześnie, że wszyscy delegaci zagłosowali za moją kandydaturą na kolejne 2 lata.
Społeczność Politechniki Krakowskiej wspomina śp. rektora Andrzeja Białkiewicza
To właśnie podczas niej zostali ogłoszeni zwycięzcy. W tegorocznej edycji nagrodę główną zdobył Adrian Lipkowski z Politechniki Warszawskiej. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Joanna Smorawska z Politechniki Gdańskiej i Monika Kurczab – absolwentka Politechniki Krakowskiej. Omówione powyżej zestawienie wskazuje na duże zainteresowanie pracodawców absolwentami Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze kasyno kryptowalutowe online
Była to dla nich okazja do tego, by skonsultować swoje dokumenty aplikacyjne oraz porozmawiać z przedstawicielami BK PK o ścieżkach kariery zawodowej. Gala Dnia Budowlanych była okazją do wręczenia statuetek Małopolski Inżynier Budownictwa 2022. Laureatami zostali absolwenci Politechniki Krakowskiej, którzy w swojej praktyce zawodowej osiągnęli znaczne sukcesy w ważnych dla regionu i miasta inwestycjach. 7 października w Operze Krakowskiej odbył się Dzień Budowlanych, będący okazją do uhonorowania wysiłku i zaangażowania osób zasłużonych dla branży budowlanej, wśród których nie mogło zabraknąć inżynierów budownictwa związanych z Politechniką Krakowską. Uroczystość w operze została zorganizowana przez Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie.
Zdaniem studentów architektury krajobrazu PK zdecydowanie tak. Dokonali kompleksowej analizy ekologicznej wartości terenów uczelni w centrum miasta i zaproponowali koncepcję rewitalizacji, która może mieć realny wpływ na zwalczanie skutków zmian klimatu. Studencki projekt to rozszerzenie działań Politechniki w tym obszarze, ale też zaproszenie do – szerszej niż tylko uczelniana – dyskusji o zielonej transformacji miejskich przestrzeni. Bo nawet pozornie niewielkie zmiany w jednym punkcie miejskiego ekosystemu, mogą mieć znaczący wpływ na jego całość. Pomysł na wprowadzenie trzmieli zrodził się z https://horoshop.pl inspiracji ideą Eko Kampusu PK. To projekt zmian zmierzających do rewitalizacji terenów Politechniki Krakowskiej pod kątem lepszego wpływu na przyrodę.
- Współpraca zostanie rozszerzona o Wydział Mechaniczny i Wydział Inżynierii Lądowej, jak również inne zakłady produkujące urządzenia i systemy sterowania ruchem kolejowym będące już partnerami Politechniki Krakowskiej – mówi dr hab.
- Na terenie kampusu PK powstało żywe laboratorium pod nadzorem mgr inż.
- Realizuje prace wykorzystywane w praktyce przez podmioty działające na rynku.
- Politechnika Krakowska od wielu lat współpracuje z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A.
Politechnika Krakowska współtworzy Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W
– Prace naukowo-badawcze prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki oraz Katedry Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów mają szerokie zastosowanie w energetyce jądrowej – zaznacza Tomasz Sobota. Specjaliści Katedr Energetyki oraz Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów Politechniki Krakowskiej od wielu lat zajmują się zagadnieniami związanymi z energetyką jądrową. – Prof. Jan Taler podczas pobytu na stypendium Humboldta na Uniwersytecie Technicznym w Stuttgarcie prowadził badania związane z kruchym pękaniem ciśnieniowych zbiorników energetycznych reaktorów jądrowych. Zespół pracowników Katedry Energetyki pod kierunkiem prof. Talera prowadził także – na zlecenie elektrowni jądrowej w Forsmark w Szwecji – prace nad określeniem przyczyn uszkodzeń prętów regulacyjnych reaktorów wodnych wrzących (BWR) – przypomina dr hab. Jak dodaje, na Politechnice Krakowskiej zbudowane zostało unikalne stanowisko eksperymentalne, wykonano modelowanie cieplno-przepływowe procesów zachodzących w tych częściach reaktora BWR.